Надія Жолудь: "Нестача сну приводить до дратівливості, галюцинацій і божевілля"

1542187522 zdorovyj son
17 березня – Міжнародний день сну. Про важливість повноцінного сну інформує з
авідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Краматорської районної філії ДУ "ОЦКПХ МОЗ" Надія Жолудь.
 
— Позбавлення сну люди і тварини переносять набагато важче ніж голодування і швидко гинуть. Проведено експеримент: одних собак цілком позбавили сну, а інших – їжі. Перші загинули через 5 днів, а другі були живі після 25 днів голодування.
Людина, яка була в стані бадьорості довгий час, проходить періоди сильної утоми, але може переборювати їх і продовжувати функціонувати без сну. Однак люди, які протягом довгого часу позбавлені сну, стають усе більш дезорієнтованими і стомленими розумово і фізично. Нестача сну приводить до дратівливості, галюцинацій і божевілля. Після приблизно 10 днів повної відсутності сну настає смерть.
Усе, що знижує працездатність нервових клітин мозку, - стомлення, виснаження, перенесене важке захворювання – підвищує потребу в сні, збільшує сонливість. Під час сну клітини мозку відновлюють нормальний склад, набирають сили для подальшої активної роботи. Ві сні, коли загальмована більша маса мозку, створюються найбільш сприятливі умови не тільки для відновлення працездатності нервових клітин мозку, а також для відпочинку всього організму.
Тільки завдяки сну ми можемо щодня з новими силами успішно працювати й активно відпочивати – читати, грати в рухливі ігри, займатися спортом, відвідувати театри, кіно, тощо.
Протягом 7-8 годинного нічного сну мозок проходить цикли глибокого сну, що тривають у середньому від 30 до 90 хвилин, з яких випливають 10-15 хвилинні епізоди швидкого сну. До кінця ночі, якщо людину не тривожити, тривалість повільного сну зменшується, а кількість епізодів швидкого сну збільшується.
Під час глибокого сну в дітей підвищується вироблення гормону росту. У цей час також відбуваються відновні процеси і замінюються мертві клітини. Під час швидкого сну цілком розслаблюються скелетні м'язи.
Традиційно вважається, що потреба в сні зменшується з віком і що люди старше 65 років сплять у середньому не більш 5 з половиною годин. Однак дослідження показують, що потреба в сні залишається постійною з часу настання статевої зрілості.
Тривалість сну не зв'язана ні зі статтю, ні з фізичною активністю, ні з дієтою, ні з інтелектом. Це глибоко особиста характеристика, пов'язана з спадковістю або психологією.
Щоб сон був здоровим, за годину до сну припиняйте всякі серйозні розумові заняття і важку фізичну роботу, краще прогуляйтеся. Спати потрібно в спокійній обстановці. Не їжте багато на ніч. Лягайте спати в один і той же час в провітреній кімнаті, або при відкритій кватирці.
Існує кілька розладів сну.
Безсоння, внаслідок нервової перевтоми, тривалої напруженої розумової праці, хвилювання, викликані неприємностями або приємними переживаннями, гучні ігри або читання перед сном. Ситна вечеря, велика кількість рідини, випитої незадовго до сну, також можуть викликати безсоння. Кращий засіб від безсоння – правильний режим праці і відпочинку, регулярне перебування на свіжому повітрі, достатнє фізичне навантаження. Іноді при безсонні буває корисно зробити теплу ванну на ніч. Якщо всі ці заходи не допомагають, потрібно звернутися по допомогу до лікаря.
Лунатизм виявляється в тім, що сплячий, не пробуджуючись, встає з постелі і починає бродити по будинку, іноді піднімається на дах або ходить по карнизу. Незабаром він повертається до себе і лягає в постіль. Ранком він нічого не пам'ятає про своє ходіння. Таку людину ні в якому разі не слід лякати, треба постаратися обережно укласти її в постіль або дуже спокійно, тихенько розбудити. Лунатизм піддається лікуванню.
Летаргія, або неприродно тривалий сон (від декількох днів до багатьох місяців). Відомі випадки, коли летаргічний сон тривав роками. Одна з причин летаргії – сильна перевтома нервової системи. Буває, що тривалий сон викликається інфекційним процесом у мозку, наприклад епідемічним енцефалітом.
Всі розлади сну діагностуються та лікуються. Бажаю всім читачам здорових, приємних снів та добрих ночей!
 
1 1 1 1 1 Рейтинг 2.50 2 голосов
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter