«Біленьке-1»: створена перша Охоронна зона для збереження об’єктів Червоної книги України

111101 03 2024 820x360Розпорядженням голови облдержадміністрації, начальника обласної військової адміністрації від 23.02.2024 № 98/5-24 в Донецькій області створена перша Охоронна зона для збереження об’єктів Червоної книги України та затверджений її Паспорт.

Охоронна зона для збереження об’єктів Червоної книги України №1 «Біленьке-1» має площу 143,142 га та розташована на північно-східній околиці Краматорська на правому схилі долини р. Біленька у безпосередній близькості до північних меж селища Біленьке Краматорського району та повністю входить до меж регіонального ландшафтного парку «Краматорський» (РЛП «Краматорський»). Слід зазначити, що крейдяні степи, які представлені на зазначеній ділянці, займають лише 0,2% території України, є вкрай рідкісними і потребують особливої охорони.

Вразливість флори крейдяних відслонень, скорочення їх площ, обумовлюють необхідність охорони подібних невеликих ділянок. На території охоронної зони у результаті польових досліджень, які проводилися співробітниками науково-дослідного відділу РЛП «Краматорський», виявлено 18 видів рослин (Костриця крейдова Festuca cretacea, Келерія Талієва Koeleria talievii, Громовик донський Onosma tanaitica, Левкой запашний Matthiola fragrans та інші) та 14 видів тварин (Дибка степова Saga pedo, Вусач земляний хрестоносець Dorcadion equestre, Синявець Дамоне Polyommatus damone, Сатир Бризеїда Chazara briseis, Сколія-гігант Megascolia maculata та інші), занесених до Червоної книги України. З них 11 видів (Смілка крейдова Silene cretacea, Солодушка крейдова Hedysarum cretaceum, Гісоп крейдовий Hyssopus cretaceus, Шоломниця крейдова Scutellaria creticola та інші) відносяться саме до вказаної реліктової кретофільної флори.

Створення охоронних зон у межах найважливіших для попередження деградації біорізноманіття територій є одним з найбільш ефективних механізмів збереження біорізноманіття. На відміну від територій та об’єктів природно-заповідного фонду, такі охоронні зони мають більш гнучкий характер, можуть бути адаптовані до умов середовища, що змінюється.

Наразі департаментом екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації опрацьовуються пропозиції РЛП «Краматорський» щодо створення ще декількох Охоронних зон на території Краматорського району Донецької області.

Джерело: ДонОДА.

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter