Краматорчани, на честь яких названі вулиці: Олексій Ситенко

55 full
У Краматорську нещодавно перейменували 307 вулиць. Є вулиці, які отримали своє нове ім’я на честь видатних краматорчан, людей, які стали героями сьогодення, внесли вагомий внесок у розвиток міста, його культури, медицини та інших сфер життя. 
Пропонуємо разом зі “Східним проєктом” згадати цих людей.

SytenkoOH19272002
Вулиця Партизанська тепер носить ім'я видатного вченого-фізика, академіка НАН України, лауреата Державної премії України, Заслуженого діяча науки та техніки України, доктора фізико-математичних наук, професора Олексія Ситенка. З його  ім'ям пов'язаний ряд нових напрямів теоретичної ядерної фізики. Він був блискучим вченим, всебічно обдарованою людиною. Про нього із захопленням говорили як про чудового знавця української та світової культури, літератури, живопису та архітектури, української та світової історії.

Матеріали про видатного краматорчанина надала "Східному проєкту" директор Музею історії міста Наталія Волошина. За її словами, Олексій Ситенко колись жив на вулиці, яку перейменували, взявши до уваги побажання близьких та рідних вченого. 

Олексій Ситенко народився не в Краматорську. Але в нашому місті він прожив шкільні роки та юність, саме в Краматорську сформувався, як особистіть. Народився майбутній академік 12 лютого 1927 року у Чернігівській області. Батько Олексія отримав направлення на роботу на НКМЗ. І родина переїхала до Краматорська.

Олексій Ситенко навчався у ЗОШ №11. Вчився хлопець на відмінно з усіх предметів. Але дуже любив літературу, а потім - філософію. Писав вірші. 

Коли розпочалася війна, родина Ситенко не змогла евакуюватися і залишилася у місті. Вони пережили жахіття фашистської окупації. А Олексій побачивши, що фашисти палять книги, почав рятувати їх. Він вночі на візку вивозив книги з тих міст, де їх планували спалити, і ховав у підвалах зруйнованих будівель. Потім, коли місто звільнили, Олексій передавав книги до бібліотек.

В 1944 році Олексій Ситенко закінчив екстерном з відзнакою середню школу. Він мріяв стати філософом та поетом. Але, прислухвашися до порад батьків, вирішив здобути інженерну освіту. Спочатку Олексій поїхав до Києва, щоб вступити до вузу. Але місто, зруйноване війною, справило гнітюче враження. І він повернувся на Донбас. Вступив до Донецького гірничого інституту. Через півроку важко захворів - хвороба стала наслідками важкого життя в окупації, голоду. Та навіть будучи прикутим до ліжка він продовжував навчання. І закінчив блискуче перший курс інстітуту.  Але весь час його турбували думки щодо обраної спеціальності. Він врешті решт зрозумів, ким хоче бути. І вступив після одужання на заочне відділення Харківського національного університету на фізико-математичний факультет. 

У 1949 році Олексій Ситенко закінчив університет і вступив до аспірантури на кафедру теоретичної ядерної фізики. Його наставником став видатний фізик-теоретик академік Олександр Ахієзер. І саме за його ініціативою Олексій Ситенко після аспірантури став працювати у відділі теоретичної фізики Харьківського фізико-технічного інституту. 

У 25 років Олексій Ситенко вже захистив кандидатську дисертацію, у 32 став доктором фізико-математичних наук, у 33 роки він став наймолодшим за віком професором Харківського університету. У 34 роки Олексій Ситенко очолив відділ теоретичної ядерної фізики Інституту фізики АН УРСР. З 1968 року він очолює відділ теорії ядерних реакцій Інституту теоретичної фізики АН УРСР. А пізніше очолив цей інститут.

Вчений мав широку наукову ерудицію, але найбільше зробив для теоретичної ядерної фізики та теорії плазми. Насамперед слід згадати створення ним теорії взаємодії високоенергетичних частинок з ядрами ще в 1958 році – сьогодні вона отримала в науковій літературі назву «теорія Ситенко-Глаубера». До найзначніших результатів слід також віднести передбачення нового фізичного явища – диференціального розщеплення дейтрона. Вчений виклав низку нових наукових результатів у напрямі дослідження електродинаміки ядер у ґрунтовній монографії «Електродинаміка ядер», яку він видав у співавторстві з Олександром Ахієзером та Віктором Тартаковським. Не менш важливими є результати Олексія Ситенка і в теорії плазми.

Все життя Олексій Ситенко присвятив науці. Має велику кількість нагород від держави. Пішов з життя 11 лютого 2002 року. Йому було 74 роки.

Цікаві факти про Олексія Ситенко

44 учня академіка Ситенко стали кандидатами фізико-математичних наук, 21 - докторами.

У 1999 році Міжнародний біографічний центр (Кембридж, Англія) визнав вченого "Видатною людиною XX сторіччя".

Після смерті вченого побачила світ збірка його поезій "Поетичні окрушини".

У 2013 році в Краматорську на будівлі ЗОШ №11 встановили меморіальну дошку на честь Олексія Ситенко.

Уривок з вірша Олексія Ситенко

Сенс життя - це не хвала,

або до слави устремління.

Життя - це випиті до дна,

всі муки радості творіння...

 

 

 

 

 

 

 
1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter