Чому дитина кусається і щипається

 

7200 11

Досвідчені психологи підкажуть, як відучити дитину кусатися і щипатися.

Причини подібної прояву агресії залежать від віку малюка, тому і заходи повинні прийматися різні.

Діти грудного віку
Немовлята починають кусатися в той період, коли в них прорізаються зубки. Ясна запалюються і сверблять. Тому малюк тягне в рот будь-який предмет. Часто під час грудного годування діти притискають яснами до материнськей грудей або батьківського пальця. В цей період для нього треба підготувати набір м’яких гумових і пластикових іграшок для кусання.

Добре також давати йому морквину або яблуко. Звичайно, в цей момент треба бути поруч і простежити, щоб він не подавився. Можна знеболити дитині десни з допомогою гелів, якщо дозволив лікар. Малюк менше буде кусатися, якщо проводити йому щодня масаж ясен пальцем чи м’якою силіконовою зубною щіточкою.

Дії дитини викликані неусвідомленим бажанням усунути або пом’якшити свербіж і хворобливі відчуття в яснах. Тому треба просто перечекати, поки у малюка проріжуться зубки. Проте мама не повинна терпіти біль від укусу. Дитині треба пояснити у доступній формі, що не можна так чинити. Можна забрати груди на хвилинку, подивитися на малюка і одночасно попередити, що так робити не треба. Якщо перечекати період прорізування зубів, то дитина поступово відвикне кусатися.

Однорічному малюку, якщо він на грудному вигодовуванні, варто показати, що маму тільки обіймають і цілують, а не роблять їй боляче.

Вік 1,5-2 роки
Складніше відучити дитину від кусання або щипка в 2 роки. У цьому віці дії малюка можуть бути неадекватною відповіддю на яку-небудь ситуацію. Він може не тільки кусатися, але і щипатися або дряпатися. Тому батьки, перш ніж щось робити, повинні подумати і поспостерігати за малюком. Потрібно з’ясувати, які його відносини з іншими дітьми. Можливо, його агресія є формою захисту.

Батькам краще всього проконсультуватися з дитячим психологом і з’ясувати причини такої поведінки.

Звичка кусатися може з’явитися із-за частих конфліктів у родині і дефіциту уваги до маленькій людині. Своєю поведінкою він хоче привернути увагу батьків. В ці роки йому найбільше потрібні близькість і ласка матері і батька. Ні в якому разі не можна влаштовувати сімейні сварки на його очах. Досвід психологів свідчить про те, що звичка кусатися і дряпатися в моменти ігрових конфліктів є у дітей, які росли в конфліктних сім’ях.

Як відучити малюка кусати і щипати, якщо ця неприємна звичка з’явилася у нього з відвідуванням дитячого садка? Можливо, його поведінка є відповідною реакцією на стресову ситуацію, пов’язану з новою обстановкою, незнайомими хлопцями та вихователями. Малюк по-своєму реагує на будь-які проблемні для нього ситуації: конфлікти, народження в родині молодших дітей, зміну місця проживання та звичної обстановки, перевтома.

З допомогою укусів або щипка дитина може виражати різні емоції. Вони бувають не тільки негативними (злість, образа), але і позитивними. Він може кусати, висловлюючи свою радість і любов до мами, яка прийшла додому з роботи. Не потрібно лаяти його за виявлені емоції. Треба просто пояснити, що можна по-іншому висловити їх, наприклад поцілувати маму, пострибати.

Причиною шкідливої звички може бути знижена тактильна чутливість його ротової порожнини. Зазвичай таке трапляється з дітьми, які тривалий час не відмовляються від пустушки.

Як відучити
Якщо зрозуміла причина агресії дитини, можливі наступні дії.

Дієвим заходом є зміна діяльності дитини. Якщо він перевтомився від активної гри, треба замінити її на спокійну: малювання, ліплення, збирання пазлів. Малюка, який втомився від довгого сидіння, треба залучити до рухливих ігрор. Фізична активність дає вихід негативним емоціям, дитина стає спокійніше. У будинку потрібно влаштувати куточок, де він буде мати можливість бігати, стрибати і перекидатися.

Якщо агресія спрямована на те, щоб привернути увагу дорослих, потрібно продемонструвати дитині, що він домігся зворотного результату. Вставши перед ним, треба оголосити, що мама з татом не будуть грати з кусаючимся карапузом, а своїм вчинком він сам себе покарав. У дитини дуже швидко пропаде бажання самостверджуватися таким способом.

Треба змалку привчати малюка виражати свої почуття за допомогою слів. Слід частіше хвалити його за прояв спокою. При правильному підході до 3-4 років у дитини сформуються позитивні якості: почуття власної гідності, здатність до доброзичливого спілкування з однолітками, впевненість у собі.

Дитина повинна бути оточена любов’ю і турботою. Вона несвідомо копіює поведінку дорослих. Тому потрібно створити комфортну обстановку для різнобічного розвитку.

Деякі батьки, бажаючи відучити дитину від агресії, у відповідь самі кусають його. Такі дії не призведуть до бажаного результату. Малюк упевниться в тому, що і батьки діють таким же способом.

Для дітей із зниженою чутливістю всередині рота можна порадити збагачення раціону твердими фруктами, овочами, які доводиться довго жувати. Для них також корисні фізичні вправи, які зміцнюють м’язи обличчя, наприклад, надування повітряних кульок, пускання мильних бульбашок, гра на сопілці.

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter