flagman223x100

tes3 2

lom4

9999300х150

У Краматорську відкрилася виставка хрестів

vistavka hrestіv

У Дніпрі існує єдиний в країні Музей хреста, експонати якого не зможуть залишити байдужими навіть людей, далеких від релігії. Це хрести, які належали людям, що жили багато років тому. Для них ці хрестики були оберегами, символом віри та надії.

vistavka hrestіv.jpg3На виставці у Донецькому обласному краєзнавчому музеї представлено більше тисячі хрестів. У минулому році мешканці Краматорська могли побачити хрести Донецької та Луганської областей. На цей раз експонатами виступають хрестики з Дніпра та області.

Хрести несуть інформацію про регіон, де їх носили та знайшли, показують реальну етнічну історію. Тут ціле розмаїття натільних хрестиків, хрестоподібніх язичницьких підвісок, нагрудні або наперсні хрести, які носили священики. Різні на перший погляд хрестики об’єднує те, що в багатьох зберігаються традиції запорізьких хрестів.

vistavka hrestіv.jpg1Хрести настільки різні, що навіть по зовнішньому вигляду можна зрозуміти, чи заможнім був власник хрестика, чим він займався та інше. До речі, хрестики чоловіків та жінок також мають відмінності. На виставці навіть є такі хрестики, у яких всередині міститься серце.

Представлені тільки ті хрести, які люди втратили. Справа в тому, що було не положено ховати з натільними хрестами. Як правило, їх передавали у спадок - від батька до сина, від матері до дочки.

vistavka hrestіv.jpg0Створив унікальний музей історик-ставрограф Віктор Векленко. За його словами, спонукала до цього його наука.

«Перед усім спонукала мене до збирання колекції хрестів наука. У 2000 році ми почали дослідження Новобогородицької фортеці. Це Дніпро-околиці. І там серед інших знахідок було багато хрестів. Але інформації ніде не було про них. І я почав її збирати. З цього почала збиратися колекція.

Я побачив масив інформації, який ніким ніколи не охоплювався. На сьогодні у нас більше 10 тисяч експонатів. Аналогів цієї колекції немає ні в Україні, ні за її межами».

До речі, Віктору Векленко пропонували продати свою колекцію за 100 тисяч доларів. Але він відмовився. І сподівається, що колекція знайде своє місце у державному музеї.

Науковий співробітник музею Ольга Довбня вважає, що виставка цікава і сподобається глядачам.

«Виставка цікава тим, що вона допомогає дослідити колонізаційні процес, і окрім цього ознайомитися взагалі з тими звичаями, які ще ведуть свій початок з язичництва. Хрест не завжди означає, що він є релігійною відзнакою, а впершу чергу це оберіг. На виставці віи можете побачити, як розвивалася справа з виготовлення хрестів, чим вони відрізнялися хрести та інше».

В. о. директора Донецького обласного краєзнавчого музею Катерина Філонова запросила мешканців та гостей міста на виставку, яка буде працювати до 14 січня. Вхід на виставку безкоштовний.

Графік роботи музею: вівторок-четверг з 9.00 до 17.00. У п’ятницю з 9.00 до 15.45.

vistavka hrestіv.jpg4

1 1 1 1 1 3 голосов

Подписывайтесь на наш Telegram канал и  Instagram, чтобы знать важные новости первыми.  Также Вы можете следить за последними событиями города и региона на нашей странице в Facebook.

Наталья Аленькова

Добавить комментарий


20000000

evgenia

top5

Ваше отношение к возможному введению нового локдауна?

Погода:

7°C
Краматорск

Влажность 100%

Ветер 4 м/с

Давление 752 мм

Курс валют НБУ на 24.01.2021:

 ВОСТОЧНЫЙ ПРОЕКТ

КОНТАКТЫ РЕДАКЦИИ

ул. Академическая, 52, г. Краматорск, Донецкая область, 84313, Украина

(06264) 5-10-63

(095) 489-00-55

vostproject@gmail.com

© 2019 ВОСТОЧНЫЙ ПРОЕКТ. Все права защищены.
X to top

Войдите через социальные сети или зарегистрируйтесь

Регистрируясь на сайте Вы автоматически соглашаетесь с правилами сайта