Мешканці Краматорська та області запрошуються до участі у всеукраїнському конкурсі «Жива традиція»

 

konkurs zhivaja tradicijaЗ вересня 2018 року Український центр культурних досліджень Міністерства культури України відкрив регіональні представництва у 5 регіонах України.

sergej marusijРегіональним представником в Донецькій і Луганській областях став колишній директор Донецького обласного учбово-методичного центру культури Сергій Марусій. Він розповів про мету створення регіональних представництв, а також про те, як мешканці міста та області можуть долучитися до збереження культурної спадщини.

— Пане Сергію, з якою метою були створені регіональні представництва УЦКД та які головні завдання Ви маєте в регіонах?

В умовах впровадження реформи Децентралізації, яка є ключовою для нашої Держави, актуальним постає питання  не лише збереження базової мережі закладів культури, а й створення рівних умов доступу до якісного культурного продукту та відповідних умов для творчого самовираження. Зберігаючи традиції, нашу спадщину, ми маємо розуміти, що 21 століття дає нові виклики для галузі культури. Культура починає трактуватись як інструмент створення доданої вартості території. Розглядаючи культуру в цьому аспекті  ми маємо говорити про деінституціоналізацію та пошук нових змістів. Виклики вимагають від нас нових компетенцій. Необхідно вивести сферу культури і творчості з периферії суспільно-політичних інтересів, забезпечивши їй провідне місце в суспільно-економічному розвитку України та наповнити діяльність закладів культури новим інноваційним змістом.

У зв’язку з цим, головним завданням регіональних представників УЦКД є надання методичної допомоги в реалізації реформи Децентралізації в галузі культури, допомога в картуванні регіону, міста, населеного пункту задля пошуку родзинок розвитку території. Формування нового культурного простору з урахуванням регіональних особливостей – наша мета. Ми покликані всебічно допомагати та співпрацювати з усіма представниками галузі на місцях та основними стейкхолдерами регіону.  

— Що зараз цікавого можете запропонувати в рамках вищевикладеного?

Наразі триває прийом заявок на Всеукраїнський відкритий конкурс програм збереження і розвитку елементів нематеріальної культурної спадщини «Жива традиція», організатором якого є Український центр культурних досліджень за підтримки Українського культурного фонду .

— В чому унікальність і цікавість проекту? І що таке нематеріальна культурна спадщина?

— Нематеріальна культурна спадщина – є тою родзинкою економічного розвитку території, про який до сьогодні не говорили.

До нематеріальної культурної спадщини належать пісні, обряди, усні традиції, соціальні практики, які використовуються протягом кількох поколінь та є унікальними для певної місцевості. Також вона несе у собі пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти і культурні надбання окремо взятого народу, краю або регіону. Кожна територія, кожне місто має свою родзинку. Знайти її, описати, представити і гідно презентувати – це є питання ідентичності, яке сьогодні постає перед кожною громадою. Чому ми унікальні? І саме цей конкурс на мою думку допоможе об’єднаним територіальним громадам знайти відповіді і презентувати себе світу.

— Які завдання конкурсу?

По-перше - це залучення локальних спільнот до репрезентації регіональної культури. Друге завдання - підготовка «пулу» нових елементів, які можуть претендувати на включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини; І привернення уваги до елементів нематеріальної культурної спадщини, що не ввійшли до Національного переліку НКС.

— Хто може стати учасниками даного проекту?

В проекті можуть взяти участь представники та колективи локальних спільнот, територіальних громад, ОЦНТ, громадських організацій, загальноосвітніх шкіл, спеціалізованих навчальних закладів та інші зацікавлені особи та інституції. Це просто унікальна можливість  для збереження, відродження і розвитку безцінних надбань нашої нематеріальної культурної спадщини.

Нагороди будуть?

— Так, за перемогу у конкурсі передбачена грошова винагорода у розмірі: перша премія – 25 000 грн. (без врахування податків), друга і третя премії — по 12 500 грн. (без врахування податків).

— Які умови проведення конкурсу?

— На електронну адресу virtualnks@gmail.com з позначкою «Конкурс» до 18.11.2018 року до 18.00 мають бути надіслані наступні матеріали: заповнена облікова картка на елемент нематеріальної культурної спадщини, що пропонується зберегти і розвивати, опис програми механізмів використання інструментів збереження і розвитку елемента нематеріальної культурної спадщини регіону, фото (не менше 10), відео (за потребою) та аудіо (за потребою) матеріали на елемент, що плануєте зберегти і розвивати.

Всю детальну інформацію, форми для заповнення облікової картки та опису програми збереження  можна знайти за посиланням http://uccs.org.ua/novyny/novyny-uckd/polozhennia-pro-premiiu-zhyva-tradytsiia/ або на сторінці Українського центру культурних досліджень у  Facebook.

— А якщо я фахова людина, давно знаюся на темі нематеріальної культурної спадщини і хочу взяти активну участь у конкурсі, але не маю цікавих елементів для опису?

— Тоді, як варіант, Ви можете увійти до складу експертної комісії, яка буде оцінювати матеріали, що подані на конкурс. Експертна комісія формується на конкурсній основі через open call, який оголошено на сайті УЦКД: http://uccs.org.ua/featured/open-call/ . Термін подання заявок на участь у роботі експертної ради: до 15 листопада 2018 року  до 18.00.

— Чому сьогодні така увага приділяється питанням збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини?

У ході зміни адміністративно-територіального устрою спостерігається суттєве зростання можливостей для розвитку культурного середовища в регіонах . Нематеріальна культурна спадщина лежить в основі ідентичності народу. Здатність оцінювати, зберігати та передавати традиції, знання та навички визначає самобутність культури окремих груп, громад і суспільств. Посилення зусиль у сфері збереження і   відтворення нематеріальної культурної спадщини є одними з провідних пунктів програм довгострокового розвитку Європи та ООН. Тож сьогодні найактуальнішим є визначення культури як базового елементу національної пам’яті через переосмислення значення і ролі культурної спадщини в розвитку суспільства.

   

1 1 1 1 1 0 голосов

Добавить комментарий

top5

Ничего не найдено!

Погода:

17°C
Краматорск

Влажность 93%

Ветер 1 м/с

Давление 757 мм

Курс валют НБУ на 24.05.2019:

RUB 10 RUB 4.0836
EUR 100 EUR 2933.5362
USD 100 USD 2633.5723
© 2019 ВОСТОЧНЫЙ ПРОЕКТ. Все права защищены.
X to top

Войдите через социальные сети или зарегистрируйтесь

Регистрируясь на сайте Вы автоматически соглашаетесь с правилами сайта