Як працює програма “Доступні ліки” під час воєнного стану

b5c1fae depositphotos 13995482 s 2019.
Програма “Доступні ліки” продовжує діяти і під час війни, інформує Міська лікарня №3 Краматорська.
Кількість ліків, які можна придбати безкоштовно або з невеликою доплатою, навіть зростає. Держава продовжує відшкодовувати аптекам їхню вартість, забезпечуючи українцям доступ до найнеобхідніших препаратів. За 2022 рік було погашено 10 168 541 рецептів, фактична вартість відшкодування яких склала 2 млрд 243 млн грн.
Державна програма реімбурсації (відшкодування) розповсюджується на понад 400 лікарських засобів.
Серед них ліки від:
– від серцево-судинних хвороб;
– від діабету ІІ типу;
– інсуліни;
– для профілактики інсультів та інфарктів;
– від розладів психіки та поведінки;
– від епілепсії;
– для лікування бронхіальної астми;
– для лікування нецукрового діабету;
– хвороби Паркінсона
– та ХОЗЛ (хронічні обструктивні захворювання легень)
Для того, щоб почати отримувати «доступні ліки» під час воєнного стану, пацієнту необхідно звернутись:
- для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу до свого лікаря, з яким укладено декларацію або до будь-якого іншого сімейного лікаря ПМД.
Адже первинна допомога для ВПО надається у повному обсязі, наявність декларації для цього не обов’язкова. Лікар проведе огляд, діагностику, призначить необхідне лікування, зокрема й медикаментозне.
Тож громадяни, які переїхали до інших місць та не мають звʼязку зі своїм сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, можуть отримати рецепт в найближчому центрі надання первинної медичної допомоги.
- для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра;
- епілепсії – до психіатра або невролога;
- першу схему лікування інсуліном прописує лікар-ендокринолог, відповідно, він же виписує рецепти на інсуліни;
- проти нецукрового діабету перший рецепт також має виписати ендокринолог.
А за повторним рецептом можна вже звертатися до лікарів, які надають первинну медичну допомогу.
Під час воєнного стану аптеки приймають як паперові, так і електронні рецепти. У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я, він створить електронний рецепт, і номер рецепту та код підтвердження надійдуть на телефон пацієнта. У разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, лікар випише паперовий рецепт, поставивши свій підпис та
печатку.
З цим рецептом пацієнт може звернутися до аптеки, яка має договір з НСЗУ на відпуск ліків, і отримати безоплатні препарати.
Знайти найближчу таку аптеку можна за телефоном 16-77 (контакт-центр НСЗУ).
На час дії воєнного стану рецепти на інсуліни виписуються із розрахунку на місяць лікування. В рецепті на інсулін лікар може не зазначати торгові назви препаратів. А замість цього вказувати дані, виходячи з такої класифікації:
- інсулін людський генно-інженерний короткої дії або середньої дії;
- аналог інсуліну ультракороткої дії;
- аналог інсуліну тривалої дії;
- комбіновані інсуліни (людський генно-інженерний 30/70, аналоговий інсулін
30/70).
Повністю безоплатними залишаються 47 препаратів інсуліну, ще 29 можна придбати з незначною доплатою, яка складає 15% від роздрібної вартості препарату.
Держава гарантує пацієнтам із цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами безоплатно. Базове лікування залежить від категорії, яку визначає для пацієнта ендокринолог, і передбачає або препарати інсуліну людини, або аналоги інсуліну відповідної форми.
Усі пацієнти з інсулінозалежним діабетом мають безоплатний доступ до базового лікування. А ті, хто бажає отримувати інсулін іншого типу або виду,
отримають його з доплатою 15% від вартості препарату.
Програма реімбурсації “Доступні ліки” не має територіальних обмежень всередині країни, тож пацієнти можуть отримувати свої препарати там, де їм зручно.
Більше корисної інформації міститься у чатботі “Спитай Гриця” (https://t.me/SpytaiGrytsia_bot) . Сервіс розповість, де отримати ліки кожному пацієнту у селі, містечку чи місті та які препарати можна отримати за програмою «Доступні ліки».
1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter