Юній скрипальці з Краматорська у Німеччині подарували старовинний інструмент, якому майже 200 років

300056 n 

Учениця Школи мистецтв №3 Краматорська, талановита скрипалька, багаторазовий лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів Поліна Клад евакуювалася з мамою у Німеччину. З собою родина не змогла взяти скрипку. Але на допомогу прийшли небайдужі люди. І подарували дівчинці старовинний інструмент, якому майже 200 років.

Про життя в Німеччині «Восточному проєкту» розповіла Поліна Клад та її матуся Катерина. А про свою ученицю розповіла  викладач Школи мистецтв №3 Аліса Фостій.

Мама Поліни Катерина:

- В Німеччині в нас нікого немає. Ми просто поїхали і все. Їхали евакуаційним потягом. Рішення прийняли швидко. Ми ще увечері дивилися кіно разом, а потім побачили у Фейсбуці, що буде евакуаційний потяг на Львів. І ми вирішили їхати. Об 11 ранку вже сиділи у поїзді. Їхали більше доби до Львова. Дорога була важка. У Львові ми пересіли в автобус, який довіз до Любліна. Потім до Вроцлава. Потім до Берліну, а далі до міста Зуль, в якому розподільчий центр для біженців. Цей центр був досить комфортним. Там розміщено 6 багатоповерхівок. На кожному поверсі – кімнати на 4 людини. Але нас поселили удвох і більше нікого не було з нами. Така в них політика, щоб родини жили самі, без сторонніх людей. Ми в цьому центрі жили декілька днів. Потім нас вже розподілили сюди, в місто Айсфельд. Місто маленьке, але було багато було незаселених квартир. В одну з них нас і поселили.

Щодо мови, то її ми не знаємо. Вивчали у школі англійську. Багато німців похилого віку розуміють російську. І ми так і спілкуємося, частково на російській, частково на англійській, а також вчимо німецьку. Ходимо на курси мови.

Я не можу сказати, щоб хтось один над нами опікувався тут. Але коли ми приїхали, німці запитували, чим нам допомогти, що нам потрібно для нашого комфорту, щоб не було стресу. Адже переїзд - це теж стрес. От, наприклад, в одній родині сини займалися футболом. Так їм тренер купив і форму, і возить їх на заняття. А в мене донька – скрипалька. І нам потрібна була скрипка. Для німців було незвично, що дитина грає на скрипці. Бо більшість грає або на трубі, або на фортепіано.

292273794 1509965462780114 2999453481542364147 nІ десь через місяць до нас додому прийшло подружжя Акстхельмів – Барбара і Ганс-Хеннінг - і запитали, чи вам потрібна срипка? І запросили нас поїхати з ними. Ми поїхали і отримали у подарунок скрипку, яка належала дідусю Ганса. Тобто їй дуже багато років, майже 200 ми думаємо. Але не дивлячись на вік, скрипка звучить добре. Навіть моя сестра-скрипалька, яка працює в Катарі, це підтвердила, коли приїздила до нас у гості.

Також Ганс та Барбара, яким за 90 років, співають у церковному хорі. Ми їм відправляли відео з виступом Поліни. А вони показали його диригенту церковного хору. І той запропонував, щоб Поліна грала у церковному оркестрі.

Поліна:

293593431 367531618829004 8069959499799858204 n 

- Навчаюся у школі мистецтв з 7 років. В нас тітка скрипалька та піаністка, тому й ми обрали скрипку. На жаль, ми не змогли взяти в евакуацію з собою інструмент. Це пов'язано з далекою дорогою. І я дуже вдячна, що мені подарували скрипку. Ми тільки замовили до неї смичок новий і я граю. І скрипка ця більша за мою, то довелося трішки пристосовуватися.

Тут, до речі, немає шкіл мистецтв. Вірніше, вони є, але тільки у великих містах. А в маленьких – немає. Є вчителі, які займаються з дітьми у приватному порядку. І цей вчитель пояснює все: сольфеджіо, музичну літературу…

Наразі я з радістю граю у складі оркестру при католицькому храмі – Collegium Musicum Hildburghausen. І вже брала участь у трьох концертах у містах Шлойзінген, Хільдбургхаузен, Айсфельд.

290153869 1509965492780111 8574357084645226076 n 

Люди в оркестрі – не професійні музиканти. Але дуже талановиті та привітні. Наприклад, ми після репетицій ходимо у кафе, мене пригощають солодощами. Взагалі люди тут дуже дружні. І завжди допоможуть. Зі своїм викладачем з Краматорська я продовжую займатися в онлайн-режимі. Але хочу сказати, що скрипка – це в мене для душі. А більше мене наразі приваблюють комп’ютерні технології.

Поліна та мама Катерина:

- В Німеччині нас багато-що здивувало. Це чисті вулиці, велика кількість продуктів швидкого приготування в магазинах, апарат для нарізки хліба в магазині (купуєш нерізаний і сам його нарізаєш).

Доброзичливість. Навіть незнайомі люди на вулицях вітаються та посміхаються.

Здача пластикових пляшок на переробку (кожна 0,25 євро). У магазині стоїть апарат, туди кладеш пляшки, він їх рахує і на цю суму дає чек. На нього можна скупитися у магазині.

Видача інсуліну, тест-смужок, голок для шприц-ручок у необмеженій (у розумних межах) кількості. У Краматорську інсулін давали в обмеженій кількості, доводилося докуповувати. Тест-смужки та голки давали лише третину, решту все докуповували самостійно.

Викладач Школи мистецтв №3 Краматорська Аліса Фостій:

293618286 585523276506411 449126665433566606 n 

- З Поліною у нас повне взаєморозуміння у сенсі "педагог-учень". Я не перший її наставник: свій шлях скрипаля вона розпочинала у Соломатиної Алли Вікторівни. Знайомство з Поліною відбулося безпосередньо на першому уроці, а в кінці заняття було відчуття, що цю чудову дівчинку я знаю все життя. Уроки проводити з нею - задоволення і "свято педагогічного комфорту" (smiley), оскільки ця дитина вміє вчитися, хоче вчитися та вчиться! Природно, Поліна брала участь у безлічі конкурсів, як українських, так і міжнародних, результати завжди були високі: 1-і місця, гран-прі (на жаль, дипломи всі залишилися вдома). Моя думка щодо характеру Поліни - характер, про який можна мріяти: у міру амбітність, скромність, доброта та аристократична лагідність.

Гадаю, це насамперед заслуга мами та тата, оскільки дитина у прямому розумінні слова вихована, що зараз дуже дорого коштує. З Поліною, як і з іншими учнями, ми пройшли період очних занять, непростий період онлайн-уроків, і зараз, перебуваючи в різних країнах, продовжуємо роботу. Я вважаю, що Поля має всі шанси стати чудовим скрипалем, має чудовий скрипковий звук, здатність до навчання, креативне творче і образне мислення, а головне - вона вміє занурюватися в ту музику, яка звучить у її виконанні.

293964271 607260844447427 3574653600964260389 n

1 1 1 1 1 Рейтинг 4.00 4 голосов
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter