Що дає статус переселенця та як його отримати

c713d0c9b1fa09e0276ccbced4a18d93 quality 75Xresize crop 1Xallow enlarge 0Xw 740Xh 400

З 24 лютого росія веде повномасштабну війну в Україні. Мільйони українців залишили рідні будинки, рятуючись від звірячих дій окупантів.Таким людям в Україні офіційно дозволили набувати статус переселенця - згідно із законом це стосується мешканців 14 регіонів. У чому переваги цього статусу – читайте в матеріалі "Східного проекту".

Хто може отримати статус ВПО у 2022 році

Нагадаємо, внутрішньо переміщені особи – це громадяни України, які залишили свої будинки, рятуючись від небезпеки: збройного конфлікту, тимчасової окупації, насильства, порушення прав, надзвичайних ситуацій, але залишилися на території країни. Звертаємо увагу на те, що громадяни, які перетнули державні кордони України, не є ВПО, тому отримати статус не можуть.

Наразі отримати статус ВПО можуть особи, які перемістилися з Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва в інші області України. Статус ВПО може також отримати той, хто перемістився в межах однієї області в іншу територіальну громаду, якщо в місці проживання такої особи йдуть активні бойові дії.

Захист та пільги для переселенців

Допомога у житлових питаннях:

313914844 1227033921176854 3048549903660012572 n

ВПО отримує право на допомогу на проживання протягом дії військового стану у розмірі: 3000 грн. - на кожну дитину, кожну особу з інвалідністю у складі сім'ї та 2000 грн. - для інших членів сім'ї;

право оформлювати субсидію у спрощеному порядку, подаючи до органу соціального захисту лише заяву та декларацію встановленого зразка. Жодні договори оренди житла, письмові дозволи від господаря квартири чи будинку або довідки з місця проживання при цьому не потрібні;

право на участь у різних житлових програмах, наприклад "Доступне житло", "Власний дім", "Іпотека під 3%". Крім того, довідка про взяття на облік ВПО дозволяє стати на квартирний облік та вселитися у тимчасове житло.

Зайнятість та самозайнятість:

право припинити трудові відносини та зареєструватися безробітними у спрощеному порядку;

право на реєстрацію як ФОП за місцем тимчасового проживання.

Доступ до гуманітарної та благодійної допомоги:

314394848 3073068952984382 5143751037043555928 n

Виплати від ООН

Організація Об'єднаних Націй також допомагає внутрішньо переміщеним українцям. На одну особу виплачують 2220 грн. протягом трьох місяців. Списки одержувачів формує Міністерство соціальної політики, незалежно від статусу ВПО. Щоб отримати допомогу він ООН, потрібно звернутися до органів соціального захисту населення у своїй територіальній громаді.

Також можна самостійно зареєструватись на сайті Всесвітньої продовольчої програми (WFP) ООН за посиланням WFP SCOPE Self Registration;

 або подати заявку через інформаційну платформу єДопомога - єДопомога | Є потреба?  HYPERLINK "https://edopomoga.gov.ua/"– HYPERLINK "https://edopomoga.gov.ua/" Є допомога (edopomoga.gov.ua)

 Підтримка Червоного Хреста

 Міжнародний Комітет Червоного Хреста та Товариство Червоного Хреста України надають виплати малозабезпеченим сім'ям, які мають відповідний офіційний статус. Допомогу надають автоматично на зареєстровані в Мінсоцполітики сім'ї, які до 24 лютого мешкали у громадах, які постраждали від збройного конфлікту. Надають підтримку у розмірі 2500 грн. на особу.

Допомога від ЮНІСЕФ

Багатодітні сім'ї, а також сім'ї з двома та більше дітьми, де хоча б одна дитина з інвалідністю можуть розраховувати на фінансову підтримку від ЮНІСЕФ. Організація надає 2200 грн. щомісяця на кожного члена сім'ї, але не більше ніж на п'ять осіб.

Якщо ваша сім'я належить до однієї із зазначених категорій і ви потребуєте допомоги, вам необхідно зареєструватися на сайті - Registration (unicef.org)

Вашу заявку буде розглянуто фахівцями ЮНІСЕФ щодо її відповідності критеріям Програми. На основі цих даних буде ухвалено рішення про надання допомоги. Вам повідомлять рішення, надіславши SMS на вказаний номер.

Допомога від Норвезької ради у справах біженців (NRC)

Внутрішньо переміщені особи та українці, які проживають у районах, що постраждали від бойових дій, можуть отримати 2200 грн. на кожного члена сім'ї від Норвезької ради у справах біженців. Виплати надаються упродовж трьох місяців.

Для отримання грошей потрібно зареєструватися на участь у програмі у месенджері WhatsApp та почекати 10 днів на розгляд заявки. Якщо надання підтримки буде схвалено, суму зарахують через місяць після реєстрації.

Для отримання встановіть месенджер на смартфон, додайте до ваших контактів номер 0 800 609 844. Відправте на вказаний номер повідомлення з текстом: «NRC». Після цього отримаєте повідомлення з інструкціями для успішної реєстрації.

Допомога від криптобіржі

314366105 908341746816886 8700966531419554155 n

Одна з найбільших світових криптобірж Binance виділила 1,2 млн. доларів на допомогу українцям зі статусом внутрішньо переміщених осіб. Для реєстрації потрібно пройти верифікацію у фонді Rotary Kyiv, Паляниця або iSans і подати заявку. Протягом трьох місяців на криптогаманець нараховуватимуть по 75 доларів (2215 грн), а потім їх можна вивести на банківську картку.

Пільги для дітей-переселенців:

 право на першочергове зарахування до дитячих садків;

 право на безкоштовне гаряче харчування у дитячих садках та школах;

 право на продовження здобуття певного освітнього рівня на "бюджеті", державну цільову підтримку, виплату соціальної стипендії;

 право на оздоровлення та відпочинок за рахунок держави.

312347503 690971705762948 3109425796300466034 n

Виплати українцям, які дали притулок 

До того ж, українці, які безкоштовно дали притулок вимушеним переселенцям у своєму будинку, можуть отримати фінансову допомогу від Червоного Хреста через ПриватБанк. Виплати стосуються тих людей, які розмістили у себе ВПО за програмою "Прихисток".

За одну особу на добу передбачено 14,77 грн., або 450 грн. на місяць. Люди, яким надається притулок, обов'язково повинні мати статус внутрішньо переміщеної особи.

Гроші перераховуються через платіжну систему PrivatMoney. Суму нараховують наступного місяця, згідно з зареєстрованою інформацією про кількість осіб, яким надали притулок.

 Натомість переселенці, які отримали довідку ВПО, зобов'язані:

 у разі переїзду звернутися до органу соціального захисту населення протягом 10 днів з дня прибуття на нове місце проживання для оновлення інформації у "довідці переселенця";

 у разі добровільного повернення до покинутого житла повідомити орган соціального захисту населення за місцем одержання довідки не пізніше ніж за 3 дні до дня від'їзду.

Як і де отримати статус ВПО

Прибувши у безпечне місце, зверніться із заявою до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), виконавчого органу місцевої ради або департаменту соціального захисту населення місцевої державної адміністрації.

 З собою потрібно мати документ, що паспор) та довідку про отримання індивідуального податкового номера (РНОКПП). Підтвердженням РНОКПП може бути відповідний штамп у паспорті старого зразка або інформація, що міститься в ID-карті.

Заява пишеться власноруч ВПО та неповнолітньою дитиною, заяву за малолітніх дітей оформляє законний представник. Якщо дитина без супроводу дорослих, заяву може подати її родич чи представник органу опіки. Разом із заявою слід подати документ, що засвідчує особу чи свідоцтво про народження дитини.

Якщо в документі немає відомостей про реєстрацію місця проживання, де йде війна, необхідно надати докази проживання: військовий квиток, трудову книжку, документи, що підтверджують право власності, свідоцтво про освіту, медичні документи.

313980858 1299531590802683 4393350145861814490 n

 До заяви від законного представника малолітньої дитини необхідно подати:

 документ, що засвідчує особу законного представника;

 документ, що підтверджує сімейні стосунки між дитиною та заявником. Батьки такого документа не представляють.

 за потреби – свідоцтво про народження дитини.

 Підтвердженням статусу ВПО є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Вона видається заявнику у день подання заяви. Якщо немає відмітки про реєстрацію - протягом 15 робочих днів.

Отримати довідку ВПО можна також через додаток “Дія”

Для отримання довідки ВПО в Дії необхідно перейти до розділу Послуги - Отримати статус ВПО та подати заявку.

Далі вказати такі дані:

поточне місцезнаходження (підтвердити за допомогою геолокації);

дані дітей, що є з вами;

карту єПідтримки;

потреби у місці перебування (у медичному обслуговуванні, освіті чи гуманітарці).

314305803 841177807234300 3949074663275037428 n

За кілька днів ваші довідки ВПО повинні з'явитися у Дії, а гроші виплатять на карту єПідтримки. Їх можна витратити на будь-які категорії товарів або зняти готівку.

Допомога на дітей оформляється так само, тільки вам потрібно буде використовувати свідоцтво про народження дитини. Якщо його немає у додатку "Дія" - додайте вручну.

У якому разі не видають довідки?

 Немає підстав для внутрішнього переміщення.

 Якщо надана інформація — фальшива.

 Заявник втратив документи, що засвідчують його особу.

 Зазначимо, що причиною відмови може стати втрата документа, а не недоліки в ньому, тобто якщо в паспорт не встигли вклеїти фото у 25 або 45 років, то це не причина вам відмовляти.

Якщо заявник не має відмітки про реєстрацію місця проживання на території, з якої він переміщається, і немає доказів.

Коли докази не підтверджують факт проживання.

Рішення про відмову у видачі довідки лише письмове. Керівник уповноваженого органу підписує його, вказуючи причини відмови та порядок оскарження цього рішення.

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter