Як влітку вберегтися від укусів комах: поради лікарів

komar 1 13145230 e1529419624302
З початком літа багато клопоту нам спричиняють комахи. Вони дошкуляють нам весь теплий період року, бо живляться кров’ю людей і тварин. Лікарі Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб надали поради, як вбрегтися від укусів комах.

"Комахи дістають нас не тільки в зелених масивах, сільській місцевості, на приватних та дачних ділянках, але й у міських квартирах. Бо часто підтоплені підвальні приміщення багатоповерхівок стають місцями масового розмноження кровосисних комарів. Окрім того, кровосисні комахи є переносниками збудників багатьох  небезпечних захворювань. На території області реєструються десятки видів кровосисних комах.  Донецька  область відноситься до території масового поширення гнусу, інших небезпечних комах та кліщів. З приводу укусів кровососів реєструються звернення громадян до лікувальних закладів області. Чим же небезпечні ці переносники?

Комарі. В першу чергу, небезпеку для людини несуть малярійні комарі, як переносники одного з найстрашніших захворювань – малярії. На території області малярійні комарі реєструються по всіх громадах. Місцеві випадки малярії в  Донецькій області були ліквідовані ще в 60-х роках минулого століття. Але висока чисельність малярійних комарів, збільшення сезону передачі малярії та міграція населення в ендемічні по малярії країни, створюють умови для виникнення місцевих випадків малярії від завізних.

Також кровосисні комарі здатні переносити збудників жовтої гарячки, гарячки Західного Нілу, гарячки Денге, японського енцефаліту, філяріатозів, тощо. На місці укусу можуть виникати запалення, свербіж, який турбує людину декілька днів, а тривале розчухування враженого місця може призвести до вторинного бактеріального інфікування. Живляться кров’ю тільки самки комарів, вона їм потрібна для розвитку яєць. В пошуках жертви самки можуть розлітатися на відстань до 3-5 км від місця виплоду. Самці ж харчуються нектаром квітів і соком рослин. Активність кровосисних комарів реєструється з квітня по жовтень-листопад.  Напади здійснюються ввечері та зранку, вдень комарі ховаються від яскравого сонячного світла.

Мошки. Одні з найнебезпечніших комах, є специфічними переносники мікрофілярій, а також можуть передавати збудників туляремії, сибірки, сапу, прокази, чуми та інших інфекційних захворювань.

Мошки поширені на всій території Донецької області. Це невеличкі комахи, завдовжки 2-6 мм, нагадують дрібних мух. Місця виплоду мошок – струмки й річки зі швидкоплинною прісною водою.

Мошки є злісними кровососамиУ спекотні дні вони нападають вранці, й особливо, у вечірні години, а в прохолодні й хмарні – всередині дня. Своїми укусами спричиняють багато неприємностей, бо одночасно нападати на людину може до  кількох сотен кровососів. Укуси дуже болючі, слина мошок має отруйні властивості. Особливо страждають люди з алергічною реакцією на укуси. Наразі з появою папул, припухлості, погіршується і загальний стан: виникають набряки, гіперемія, запалення різних внутрішніх органів, змінюються пульс і частота дихання, погіршується координація рухів і точність реакцій. Людина не може спокійно працювати, відпочивати.

Мокреці. Розповсюджені в Україні, в т.ч. в Донецькій області.

Місця виплоду – мілководні ділянки водойм (річок, озер, болот) зі стоячою або слабопроточною водою, калюжі, дупла дерев, волога лісова підстилка.

Найбільша чисельність цих кровососів відмічається на території Слов’янської громади. Масовий виплод мокреців реєструється в районі озер Слов’янського курорту, грязьові відкладення яких є ідеальним середовищем для розвитку цих комах.

Мокреці – найменші з усіх кровосисних двокрилих,  тіло завдовжки 1-2,5 мм.

Найбільш активно нападають у ранішні й вечірні години. На початку слабкого дощу напад мокреців посилюється. Під час сильного дощу вони не нападають. Найвища активність цих комах – з червня по вересень.

Гедзі. Це переносники збудників небезпечних захворювань – туляремії, поліомієліту, сибірської виразки, філяріатозу, трипаносомозу та інших.

Великої шкоди завдають ґедзі тваринницьким господарствам, нападаючи на худобу і доставляючи тваринам масу незручностей своїми укусами: знижуються надої, худоба втрачає масу, страждає від гнійних ранок в місцях укусів. Укус гедзя неприємний та небезпечний і для людини. Токсична слина гедзя, яка впорскується комахою в ранку, викликає сильний набряк і, навіть, шоковий стан.

Ці комахи масово поширені на території Донецької області. Серед кровосисних двокрилих гедзі – найбільші комахи, розміри яких становлять від 8 до 30 мм.  Ці комахи активні в теплі й сонячні години, чутливі до нестачі вологи, вгамовують спрагу в дрібних водоймах. На людей нападають головним чином дрібні сліпні, особливо перед дощем, а також під час купання – їх приваблює змочене водою тіло.

Як захиститись від нападу кровосисних комах? Дотримуйтесь наступних порад.

У весняно-літній період та на початку осені використовуйте антимоскітні сітки на дверях та вікнах своїх будинків, квартир для захисту від проникнення кровососів до приміщень.

Використовуйте засоби відлякування (репеленти) та знищення комах (інсектициди) згідно інструкцій по використанню. Для дітей необхідно підбирати засоби з обережністю, на упаковці обов’язково повинно вказуватись, що дозволено використовувати для дітей.

При виході в зелені зони відмовтесь від використання парфумів з яскраво вираженими запахами, які можуть приваблювати кровососів.

Так як кровосисні комахи найактивніше нападають в безвітряну погоду вранці та ввечері, коли сідає сонце, намагайтесь в цей час закінчити роботи на городі та в саду. Уникайте в цей час перебування біля водойм, заболоченої місцевості.

Ввечері та вранці користуйтесь одягом, який максимально закриває відкриті частини тіла.

Якщо все ж таки не вдалося вберегтися від укусів кровососів, необхідно промити місця укусів проточною водою, обробити антисептиком, нанести засоби після укусів комах (креми, гелі), які зменшують свербіж, набряк. Можна використовувати ефірні олії –лаванди, гвоздики, евкаліпта: нанести на ватний диск декілька крапель масла і накласти компрес. По можливості не розчісувати місце укусу. Людям з алергічними реакціями прийняти внутрішньо антигістамінний препарат.

Якщо перелічені засоби не допомагають і ускладнюються алергічні реакції, негайно звертайтесь до сімейного лікаря для призначення лікування.

Остерігайтесь укусів кровосисних комах! І будьте здорові!!!".

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter