Щодо епідемічної та епізоотичної ситуації зі сказу в Краматорській ОТГ

skaz
Епідемічна ситуація зі сказу в Краматорській ОТГ стабільна, але існують ризики її ускладнення. В Україні зареєстровано перший в 2024 р. випадок смерті від сказу у 59-річного мешканця Харківської області Чугуївського району. В Донецькій області, в т.ч. і в м.Краматорськ захворюваність на гідрофобію  серед людей в 2024 році не реєструвалась.

В поточному році погіршилась епізоотична ситуація зі сказу. У зв’язку з проведенням активних бойових дій та евакуацією населення на території громади в десятки разів зросла чисельність безпритульних тварин. Постійно збільшується і чисельність диких тварин (особливо рудих лисиць), які є головним джерелом та резервуаром збудника сказу у дикій природі. Ховаючись від обстрілів, вони проникають в передмістя та селища громади. У зв’язку з відсутністю проведення оральної антирабічної вакцинації диких тварин існує висока ймовірність знаходження серед них тварин, хворих на сказ. В свою чергу, зростають ризики виникнення осередків сказу і серед безпритульних тварин, які також можуть контактувати з дикими. Зареєстровані випадки нападу лисиць на тварин, які утримуються на подвір’ї (зокрема, собаки). Зросла кількість випадків захворювання хатніх тварин. Так, в 5 вогнищах сказу зареєстровано 2 випадки захворювання у домашніх котів.

Станом на 27.02.2024 року в Краматорській ОТГ зареєстровано 5 підтверджених випадків сказу серед тварин. Фахівцями Краматорської філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» при проведенні епідрозслідування в осередках сказу тварин було визначено і направлено на антирабічну вакцинацію 17 контактних осіб, з них пройшли повний курс щеплень – 9, інші – закінчують курс вакцинації. Проведено бесіди з населенням щодо профілактики сказу – 173, роздано пам’яток «Профілактика сказу» -228. Проведено 7 засідань Місцевої Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, з них- 4 про оголошення неблагополучними зі сказу територій громади та 3 – про зняття карантинних обмежень.

За поточний період 2024 року звернулось за медичною допомогою після укусів тварин 70 осіб. З них покусано собаками –46 (65,7%), зокрема безпритульними – 17, що складає 24,3%; котами – 22 (31,4%), зокрема безпритульними – 7, що складає 10,0%, лисицями – 1, вовками – 1.

Курс антирабічного щеплення призначено 42 особам (60,0% від загального числа звернень), в т.ч. комбінований курс – 13 особам (31,0% від числа призначень). З загального числа призначень 20 осіб ще проходять щеплення (не закінчено курс).

Краматорська районна філія ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» звертає увагу на те, що сказ – це небезпечне інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Воно характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, ослинення подряпин та мікроушкоджень шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. Захворюванню можна запобігти, вакцинуючи свійських та домашніх тварин, тримаючись подалі від диких тварин і звертаючись по медичну допомогу відразу після потенційного зараження (укусу чи ослинення тваринами), до моменту появи симптомів. У разі появи симптомів летальність від сказу становить 100%. Єдиним ефективним засобом попередження розвитку захворювання на сказ є щеплення. Для призначення курсу антирабічного щеплення необхідно звернутись до відділення екстреної невідкладної медичної допомоги КНП «Міська лікарня №3» КМР, де в достатній кількості є антирабічна вакцина «Індіраб» та антирабічний імуноглобулін.

Краматорська районна філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter