Хвороби війни: як їх попередити

1677510473 news b
В умовах воєнного часу важливо пам’ятати, що під час ведення бойових дій вражаються та руйнуються системи життєзабезпечення людей, погіршуються або взагалі зникають санітарно-побутові умови, доступ до чистої питної води та до чистих продуктів харчування, зруйновані лікарні, вбивства і викрадення лікарів, вивезення медичного обладнання, нестача ліків та медперсоналу, відсутність світла, тисячі непохованих тіл, що розкладаються і забруднюють довкілля - війна завдала сильного удару по системі життєзабезпечення України та здоров’ю її населення.

Внаслідок цього різко збільшується вірогідність виникнення інфекційних хвороб, які зараз є найбільшою загрозою - це холера, ковід, дифтерія, кір, поліомієліт, гепатит А, сказ.

В зв’язку з руйнуванням системи подачі води цілком ймовірним є виникнення на території України холери.

Холера завжди виникає при високих температурах повітря.

З 1 червня на всій Україні запроваджено моніторинг холери – медики тестують людей, які мають симптоми гострої кишкової інфекції.

Досліджується також і довкілля - це прісна і морська вода, а також стічні води.

Лабораторії мають змогу робити ПЛР-діагностику і вже через 3-4 години є результат проби, коли можна з’ясувати: це холера, чи ні.

Щодо загрози виникнення осередків холери – МОЗ України сконтактували з ВООЗ і підготувало запит на протихолерну вакцину.

Ефективність цієї вакцини складає 80-85%. Багато хто у світі її використовує. Україна має зарезервовану партію вакцини на рівні ВООЗ.

Якщо в Україні зареєструють спалах холери, ВООЗ наддасть нам її - весь світ використовує такий алгоритм..

Є особливості щеплень проти  холери: післявакцинальний імунітет є нетривалим- він ледве тримається один рік. Терміни придатності вакцини також є невеликими. Зазвичай від холери вакцинують тих працівників, які їдуть працювати в місце спалаху.

Наступним за важливістю зараз для нас є ковід. І хоча українці жартують, що завдяки бойовим діям забули про ковід - він нікуди не зникав, і так як  коронавірус  у людини викликає респіраторну вірусну інфекцію, то  восени  він знову набирає обертів.

Штам, який зараз циркулює в Україні - це Омікрон. На щастя, він має легкий перебіг, особливо у вакцинованих людей. Хворі на Омікрон рідше потребують кисню, ніж це було зі штамом Дельта минулого року.

За оцінками ВООЗ, пік захворюваності припаде на кінець вересня. ВООЗ оцінює, що ці показники будуть на рівні 27 тисяч нових випадків щоденно. Але ми очікуємо, що буде менше. При Омікроні більшість людей хворіють безсимптомно.

В умовах війни медики продовжують закликати усіх вакцинуватись. Тому, що запобігати хворобі набагато легше, ніж потім звертатися до лікаря, чи лягати у лікарню.

Вакцини є у всіх містах на підконтрольних територіях. Людина може прийти до лікаря і зробити перший, другий бустер.

В Україні дозволили другий бустер і щеплення від ковіду дітям від 5 років.

Особливої уваги потребують  дифтерія і правець.

Під час війни ризики захворіти на дифтерію та правець збільшується, бо зростає ризик травмування.

За даними МОЗ України від дифтерія і правець щеплено дорослих лише 20% - кожна п'ята доросла людина в країні.

І у зв'язку з небезпекою інфекційних захворювань, потрібно дорослим робити додаткові щеплення.

МОЗ відмічає, що протягом трьох місяців після початку війни був певний провал зі щепленнями. Він був пов'язаний з міграцією - багато хто виїхав з України, переїхав у інші області. Зараз ситуація покращується.

На кінець цього року треба вийти на показники 75-80% вакцинованих дітей обов'язковими щепленнями. Це ще не рекомендовані показники ВООЗ у 95%, але вже значно краще, якщо ще враховувати, що мільйони українців виїхали з України.

Вакцинальна компанія в Україні не зупинялась і це головне. Зараз вакцини для планової вакцинації дітей доступні у лікарнях на підконтрольних територіях.

Закликаємо всіх звернутися у кабінети щеплень і ревакцинуватися!

Кір — одна з найзаразніших інфекцій, відомих у світі. 9 із 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, теж інфікуються. Підхопити хворобу можна будь-де – у літньому таборі, дитсадку, бомбосховищі, громадському транспорті. Війна в Україні створює ще більш сприятливі умови для поширення кору, бо призводить до великих скупчень людей у прихистках, а у таких умовах кір поширюється швидше, тому як ніколи важливо захистити себе та дітей — вакцинуватися.

Спалахи кору циклічні й відбуваються в Україні кожні 4-5 років. Попередній був у 2017–2019 роках. Одна з причин цього — недостатнє охоплення щепленнями.

Кір має серйозні ускладнення. Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, а також до інвалідності та смерті.

Вірус кору пригнічує на кілька місяців, а то й років імунітет людини, яка перехворіла, викликаючи «імунну амнезію». Це робить людину більш вразливою до інших інфекцій.

Специфічного лікування проти кору немає. Єдиний надійний захист від цієї хвороби — вакцинація.

МОЗ зауважує, що щеплення від кору безпечні, ефективні та безоплатні. Варто вакцинувати дитину вчасно, а якщо пропустили щеплення, запишіться до лікаря якнайшвидше.

17 липня в Україні розпочалася загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей від кору. Для цього у регіони України вже доставлено понад 300тис. доз європейської вакцини КПК ( кір- паротит- краснуха).

Не нехтуйте  порадами  лікарів- зробіть вчасно щеплення  проти  кору!

Поліомієліт входить до списку 10 вакцинокерованих захворювань, щеплення проти яких внесені до Національного календаря профілактичних щеплень в Україні і вони є безоплатними.

В умовах, коли триває війна та вимушене переміщення, прогалини в охопленні імунізацією становлять загрозу для здоров’я дітей.

Нагадуємо, що кожна дитина до досягнення 14 років має отримати шість доз вакцини проти поліомієліту. Це дозволяє сформувати імунітет до захворювання. Щеплення проводяться у 2, 4, 6 та 18 місяців, 6 і 14 років і забезпечують захист на все життя.

Поліомієліт – це вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Найчастіше вражає дітей до п’яти років. Прояви хвороби можуть бути різними:

Жодних симптомів – у понад 70% випадків.

Грипоподібні симптоми – лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання. Така форма хвороби виникає у 25% випадків.

Рухові розлади – сильний біль в уражених м’язах, повний параліч, який розвивається за кілька годин.

ЮНІСЕФ надав Україні 240 тисяч доз оральної вакцини проти поліомієліту.

Батьки! Будьте  обачними щепіть дитину  проти  поліомієліту!

В населених пунктах, де немає чистої питної води, де є проблеми зі знезараженням, може поширюватися гепатит А.

Заходи протидії тут - це знезараження питної води. Воду для пиття  слід брати з джерел, у безпеці яких ви впевнені на сто відсотків. Виник сумнів щодо безпеки джерела – пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хв. Як альтернатива, споживайте воду бутильовану промислового виробництва.

Щоб захистити населення на деокупованих територіях, там роздають таблетки для знезараження води. Це таке тимчасове рішення, поки не налагодять систему подачі води.

До того ж потрібно дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету!

Мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням!

Є загроза виникнення сказу, бо через бойові дії зросла кількість бродячих тварин, покинутих тварин.

Зараз в Україні поновили оральну вакцинацію бродячих і диких тварин, яка була тимчасово призупинена. Представники Держспоживслужби розкидають ці ліки на деокупованих територіях у місцях концентрації бродячих тварин.

Тут найважливішим є те, щоб люди, які мали контакт з бродячою твариною, у якої є підозра на сказ, які мають укуси, максимально швидко зверталися до лікарів і отримували щеплення.

Вакцину від сказу профілактично використовують тоді, коли вже були укуси. Зараз вакцини є на рівні кожного травмпункту та  лікарні.

Крім того, важливо пам'ятати, що через війну зменшується виявлення неінфекційних хвороб, адже люди менше звертаються до лікарів.

А саме неінфекційні хвороби є основою причиною втрати працездатності, передчасної смертності.

91% смертей в Україні зараз пов'язані саме з неінфекційними хворобами - серцево-судинні захворювання, діабет, онкологічні хвороби, захворювання легень.

Через деякий час в Україні треба  очікувати  велике поширення хвороб, які не були вчасно діагностовані.

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter