Краматорські театрали іноді терпіли збитки через своє добре ставлення до нужденних

1.jpg2727 березня — Міжнародний день театру. Старший науковий співробітник Музею історії Краматорська Ольга Пальона порадувала цікавим дослідженням з цього приводу. 
 
"Міжнародний день театру був заснований у Відні на ІХ конгресі Міжнародного інституту театру при ЮНЕСКО в 1961 році. Музей історії міста Краматорської міської ради Управління з Гуманітарних питань вітає всіх причетних до витонченого та натхненного мистецтва театру.
Краматорськ здавна був осяяний покровительством муз – Талії та Мельпомени. Витоки аматорського театрального мистецтва в нашому місті сягають кінця ХІХ ст. Звістки про діяльність місцевих драматичних гуртків ще на початку минулого століття, більше 110 років тому, неодноразово потрапляли на шпальти великих видань того часу, таких як «Рада», «Утро» та «Южний край».
Не так давно на музейній сторінці вже був розміщений матеріал про те, що в 1912 році «любителі сценічної умілости мастерові завода Краматорського Металургічного О-ва» пожертвували «64 руб. 62 коп. на збудування пам’ятника Т. Г. Шевченкові у Києві».
Але це не всі добрі починання краматорського драматичного гуртка, про які згадували тогочасні газети.
Так, 2320-й номер газети «Утро» від 25 травня 1914 року містить невелику статтю «Культурное начинаніе». В ній йдеться про те, що музикально-драматичний гурток, учасниками якого були службовці та робітники заводів краматорського металургійного товариства, отримав офіційний дозвіл від харківського губернатора для відкриття бібліотеки, яка була дуже необхідна робітникам заводу.
До того часу, йдеться у статті, існувала лише одна бібліотека «служащих к. м. о.», якою зовсім не користувались робітники. Оскільки драматичний гурток в більшості своїй складався з робітників, то планувалось, що нова бібліотека буде створена саме для них.
На момент виходу статті формування бібліотеки вже було розпочато. Гурток вже мав 500 рублів готівкою та планував проведення низки вистав для збору коштів на бібліотеку.
Перша з них, відбулась 17 травня 1914 року, увазі глядачів були представлені: «Подъ солнцемъ Юга» – шутка-фарсъ въ 3 дѣйств. та мініатюра Аверченко «Красивая женщина».
Газетні статті про краматорський драматичний гурток того часу не завжди стосувались благочинних вистав та зборів.
Інколи краматорські театрали терпіли збитки через своє добре ставлення до нужденних.
Один з таких випадків описали самі артисти в листі до газети «Рада», його було опубліковано в 191 номері від 25 серпня 1909 року. Приводимо це текст нижче:
«Лист до редакції.
Шановна редакція!
Прошу не одмовити надрукувати цього листа.
На ст. Краматорській (півд. залізниць) заявився був артист Вячеслав Курковський, який років з 3 тому грав тут з гуртком місцевих аматорів драматичної штуки.
Він просив нас аматорів допомогти йому, бо у нього не було за що купити собі шматок хліба і вже 2 дні він нічого не їв.
Ми, звичайно, прийняли Круковського, нагодували і як могли старалися допомогти. Не мавши змоги допомогти йому грішми, ми рішили поїхати з ним на сусідню ст. Костянтиновку і поставити там спектакль, щоб дати змогу йому заробить що небудь.
Для цього ми послали туди д. Курковського умовитися за помешкання театру, а відтіль заїхати в Бахмут до справника за дозволом на виставу. А що для цеї поїздки треба було грошей на видатки, а в Кураковського не було й шага, то ми дали йому всі гроші, що зостались у нас од улаштованої 1-го августа вистави (– 21 карб.–) з умовою повернути їх після вистави в Костянтиновці.
Алеж В. Кураковський забрав гроші, поїхав … та тільки ми його и бачили – зник безслідно.
Деж у нього та совість, котрою він так вихвалявся, коли просив нас. Ми, спочуваючи йому, хотіли допомогти…а він так віддячив.
Ми працювали цілий місяць над улаштованням вистави, з котрої заробили 21 карб. і думали за ці гроші де що полагодить на сцені, а він заїхав, забрав і зник. Отак після цього й допомагай!
Краматорська ІІ/VIII.09".
1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 1 голос
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter