Втрата або руйнування житла через війну: як пережити стрес і що робити далі

302350691 3342014966121024 3169513773959642662 n 

Втрата або пошкодження житла під час війни є неабияким стресом для кожної людини. Ти мозком зрозумієш, що головне – це життя. І добре, що ти не постраждав і твої близькі. Але коли втрачаєш домівку, яку знищили або пошкодили так, що в ній наразі жити неможливо, коли розумієш, що немає більше того затишного куточку, куди ти міг повернутися в будь-який момент, то стає нестерпно сумно.

Як пережити це і які кроки можна зробити для отримання компенсацій – в матеріалі «Східного проєкту».

Психолог з Краматорська Тетяна Бичек надала рекомендації, як нормалізувати свій психологічний стан після отримання сумної новини про пошкодження або руйнування житла.

-- Плакати, злитися та переживати - це нормально! Це є нормальна реакція на ненормальні обставини! Але! Важливо дати точні межі, дедлайн, коли таке сумування за домом потрібно закінчити. Наприклад, 1 жовтня. Це не те, що ви перестанете шкодувати за ним і знеціните, ні, це коли ви перестанете так сильно плакати і знову надривати свою душу.

Спробуйте написати, все що ви відчуваєте на папір, напишіть свій біль, випустить його. Коли даєте назву почуттям, ви змушуєте мозок думати та поєднувати нейронні зв'язки. Потім на наступному аркуші напишіть, що вас пов'язувало з ним, що для вас значив та що дав цей будинок, квартира. Тепло, кохання і т. д. І обведіть ті слова, які і зараз з вами залишилися, що з вами продовжують прибувати. Вчитайтеся і зрозумійте, що там залишилося...

Тепер підключаємо логіку: що можна відновити, заради того, що там залишилося, чи варто воно того. Якщо заради спогадів, то логіка вам підкаже, що воно того не варто. Спогади це важливо, ви там були щасливі. Але це минуле. Ви боїтеся, переживаєте, але це майбутнє. А де ви зараз? Ці дні також не повторяться. Ваші спогади залишаться з вами на все життя, їм не підвладні обстріли та руйнування, це ваше.

Якщо будинок зруйнований не вщент, чи є бажання кидати своє життя тут  і зараз (в евакуації) для його відновлення ціною безпеки?

Емоції та почуття не стримуємо, поєднує їх з розумом. А коли з'явиться можливість повернутися, ви побачите масштаби роботи, буде боляче, але, ви вже прожили і пропрацювали цей біль і станете вирішувати що потрібно вам для відновлення. Думаю, на той час будуть програми з відбудови та будівництва нового житла, яке нададуть тим, у кого його взагалі не залишилося. Знайомі з Бучі розповідали, що діє багато європейських програм, завдяки яким можна відновити вікна, стіни... 

Говоріть іншим, промовляйте біль, підтримуєте один одного, це дуже скріплює і поєднує. Але! Не давайте помилкових сподівань, що ви все зробите. Краще поставте скарбничку і дрібними монетами збирайте на ремонт, нехай і там, в евакуації, будинок буде членом вашої родини. Або на придбання чогось нового, нехай і найдешевшого. Або збирайте хоч би на квитки додому.

Якщо буде точна інформація про руйнування, де що треба змінити, це полегшить справу. Збираєте на двері, на шпаклівку тощо. Таким чином після горювання, ви починаючи планувати разом дії, так вони маленькі, але це дозволить вам уникнути почуття провини, що все кинуто, а так хоч трохи під контролем.

Дітям скажіть, що ви не можете поки що повернутись додому, бо він зруйнований. Як налогодится, обов'язково повернетеся. Коли ви трохи відійде від стресу, заспокоїтеся і дивлячись на вас, дитина теж буде спокійною.  Домівку дуже шкода, дуже, однак ви живі і неушкоджені, це і є Божа милість! Як не банально це звучить – але головне життя. І віра, вона не повинна вас залишати.

Тож заспокоюємося, заради дітей, заради близьких і йдемо далі. А поки робимо кроки, які потім допоможуть вам поновити житло, якщо це буде можливо зробити. Або просто вижити в якийсь період чи добавити у скарбничку на відбудову або придбання нового житла.

Допомога від держави в Дії

Навіть, якщо ви знаходитеся за кордоном, ви можете подати заявку на виплати за програмою «Пошкоджене майно» в Дії Це можна зробити, якщо у вас будуть фото та відео пошкоджень. Якщо ви знаходитися далеко, то можна попросити зробити фотофіксацію ушкоджень ваших родичів чи знайомих, що залишилися у місті.

Подати заявку на відшкодування можна на порталі Дія https://diia.gov.ua/services/poshkodzhene-majno або у телефоні через додаток Дія.

Компенсацію можна отримати за пошкоджені будинки, квартири та житлові приміщення. За пошкоджене майно, ремонт компенсація поки що не передбачена.

Вам потрібно буде надати дані про житло (область, місто, вулиця та номер домівки, площу), описати пошкодження та вказати, що саме зруйновано і додати фото пошкоджень. Також потрібно буде вибрати варіанти пошкоджень: без руйнації стін, з руйнацією або «знищений вщент».

Як повідомляється на порталі Дія, згодом буде створено спеціальну комісію, яка оцінить збитки. Про порядок та процедуру компенсації буде повідомлено пізніше.

Допомога від міської ради Краматорська

Також ви можете подати заявку на виплату одноразової матеріальної допомоги від Краматорської міської ради. Рішення про виплату допомоги прийнято депутатами міської ради на сесії.

Допомога буде надаватися через управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради. Звертатися потрібно особисто власнику житла. Якщо власників декілька, то звертатися потрібно кожному співвласнику.

Розглядом заяв займається спеціальна комісія. Розмір допомоги залежить від пошкоджень. Рішення про призначення приймається на основі поданих документів. А також висновків комісії, яка буде обстежувати житло (складається відповідний акт).

За документом, максимальний розмір допомоги може скласти 50 тис. грн. за одне пошкоджене або зруйноване житло.

Після подання документів обстеження житла буде проведено на протязі 20 днів. Якщо вас не має в місті і подати одразу документи на отримання матеріальної допомоги не вийде, можна буде це зробити згодом. Даний порядок надання матеріальної допомоги буде діяти на період воєнного стану та на протязі 30 днів після його завершення.

Більше про отримання матеріальної допомоги від міської ради можна дізнатися тут.

Фото Краматорської міської ради.

 

 
1 1 1 1 1 Рейтинг 4.50 2 голосов
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter