В Краматорске торжественно открыли памятник украинскому поэту-диссиденту Василю Стусу

pamjatnik stusu kramatorskВ Краматорске состоялось торжественное открытие памятнику украинскому поэту-диссиденту, борцу за свободу Украины, погибшему в застенках советских лагерей, Василю Стусу.

pamjatnik stusu kramatorsk.jpg5Скульптурная композиция расположена на пересечении улиц В. Стуса и Дружбы Памятник выполнен из белого известняка. Он представляет собой портал, на котором размещен портрет поэта, выполненный из металла. На портале высечены цитаты из произведений Василя Стуса.

pamjatnik stusu kramatorsk.jpg4Автор памятника — известный краматорский художник и скульптор, Заслуженный художник Украины Вячеслав Гутыря. Помогал создавать памятник также художник Сергей Друзяка. Проект по созданию скульптурной композиции поэту поддержал завод «Донмет» и члены Клуба предпринимателей Краматорска — Ирина и Владимир Сергиенко. «У ві сні до мене прийшла ця композиція. І друзі, які вже багато для міста зробили, підтримали мене і так з’явилася ця скульптура на вулиці Стуса. Ідея така: творчість у людини світла, а життя було важке. Тому є тут  біле та чорне, дві протилежності.

Ідея пам’ятника народилася три роки тому і от вона реалізована. Багато людей приймало участь у цій праці, я всім дуже вдячний. Це і архітектори, і зварювальники та інші. Але головіні генератори всього – Ірина та Володимир Сергієнко, саме вони мої сни підтримують.

Я радію, що місто змінюється. Що ми робимо свою історію на базі нашої української історії».

pamjatnik stusu kramatorsk.jpg3Ирина Сергиенко сказала, что давно они с мужем дружат с Вячеславом Гутырей и всегда поддерживают его идеи, его творчество. И создание таких памятников – возвращение к нашей истории и ее настоящим героям: «Це повернення до нашої історії, повернення до наших героїв, які вже тоді боролися на нашу свободу, тому це дуже важливо».

pamjatnik stusu kramatorsk.jpg9Городской голова Краматорска Александр Гончаренко назвал открытие памятника Василю Стусу – знаковым событием.

«У нас сьогодні знакова подія – в нас з’явилась нова культурна пам’ятка, яка на мою думку, стане однією з візитних карток Краматорська. І місцем, яке будуть відвідувати гості та мешканці нашого міста. Центральна вулиця міста, яка носить ім’я Василя Стуса, видатного українського митця та дисидента змінюється та покращується.

Якщо пам’ятаєте, багато років поспіль на цьому місці стояв рекламний борд, який псував загальний вигляд центру міста. А сьогодні ми з вами відкриваємо таку чудову скульптурну композицію. Я дякую насамперед Ірині та Володимру Серієнко, Клубу підприємців, автору пам’ятника В’ячеславу Гутирі та всім причетним за облаштування цієї скульптурної композиції. Я дякую за вашу небайдужість, за чудову ініціативу, за повагу та ставлення до української культури, та за її розвиток».

pamjatnik stusu kramatorsk.jpg8А Владимир Сергиенко подчеркнул, что именно мэр города с Ириной Сергиенко выбирали место для установки памятника, общались с жителями по этому вопросу. И может быть памятник украинскому борцу за свободу станет первой скульптурной композицией на будущем бульваре им. В. Стуса. 

Провела мероприятие Заслуженная артистка Украины Анжелика Рудницкая. Она рассказала, что Василий Стус родился в Винницкой области, но его родители переехали в Донецкую область, пытаясь спастись от коллективизации. Здесь он учился, работал, творил.

«Він породнився з цією землею, став їй рідним. Він багато писав віршів, перекладав. Його громадська діяльність була непростою, бо протестувати проти тієї влади було неабияким викликом. Він говорив правду і відстоював права людини. Василь Стус двічі був засуджений. І зрештою тюрма забрала великого українського поета. 

Коли Василь Стус оголосив голодування у тюрмі, українська діаспора висунула його на Нобелевську премію. Але її дають тільки живим. Василь Стус не дожив. Але сьогодні він до нас повертається».

pamjatnik stusu kramatorsk.jpg7Поклонники творчества Василя Стуса и ученики Экономико-гуманитарного лицея №8 им. В. Стуса прочитали стихи поэта. Свое творчество краматорчанам и автору памятника лично подарил известный украинский автор и исполнитель Тарас Житинский.

pamjatnik stusu kramatorsk.jpg2

Мнения

Член Клуба предпринимателей Краматорска, Общественного совета Светлана Чепелева: «Цей пам’ятник зробили завдякі Клубу підприємців і саме Ірині та Володимиру Сергієнко. Я тут, бо для мене це важливо. Я дуже щаслива, що сьогодні саме тут, на вулиці Стуса відкрився цей пам’ятник. Він дуже красивий і відображає всю суть поета, все його життя».

Депутат горсовета Валерий Власенко: «Нарешті ми дочекалися, що наш український герой повертається на рідну землю. В нас більше немає вулиці Соціалістичної, а є вулиця Стуса и пам’ятник Стусу у Краматорську. Памятник людині, яка боролася за незалежність нашої держави. Ми нарешті знаємо нашу історію».

Студентка Дарья Донская: «Дуже класно, коли місто прикрашають такі пам’ятники. Творчість Стуса мені подобається, тому що в його філософських віршах є нотки чуттєвості та ліричності. Не у багатьох письменників є таке переплетіння, його вірші мені прямо до душі, до серця».

Специалист архивного отдела Краматорского горсовета Елена Артюшик: «Дуже велика значна подія для нашого міста. Ми дуже вдячні за відкриття такого монументу у нашому місті. Василь Стус – український дисидент, який заслуговує того, щоб ми його поважали та памятали».

1 1 1 1 1 Рейтинг 4.47 15 голосов
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter