10:38 / 25.06.2019
329

Про знищення карантинного бур’яну амброзии полинолистої

20110920parlagfua3Тепло та зливи сприяють швидкому розвитку трав, дерев та кущів, які радують нас ніжною зеленню, красою квітів. Але одночасно активно розвиваються й шкідливі організми, найбезпечнішим з яких є карантинний бур’ян амброзія полинолиста, яка походить з Північної Америки та в нашої області вперше виявлена на початку 19 століття.

Амброзія полинолиста по життездатністі, шкодочинності, виснаженню грунтів, попереджає усі однорічні місцеві бур’яни, до 30-40% знижує врожай культур і погіршує його якість, витісняє з флори степу місцеві корисні рослини, а в період цвітіння викликає масові алергійні захворювання людей.

З метою усунення шкідливої дії амброзії на природу та людину, необхідно вже сьогодні, коли вона у фазі 2-4 або декольких пар справжних листків (фото 1,2), впроваджувати заходи щодо її знищення на всіх засмічених землях, щоб не допустити цвітіння, створення насіння та подальшого розповсюдження карантинного бур’яну.

Нагадуємо, що ефективним знищення амброзії може бути при:

проведенні усіма землекористувачами, відповідно до Закону України „Про карантин рослин” з квітня до жовтня обстежень земель, які використовують та своєчасному, до цвітіння і створення насіння, знищенню амброзії

здійсненні сільськими, селищними та міською радою постійного контролю за знищенням амброзії землевласниками та землекористувачами на відповідних територіях, особливо у місцях перебування та відпочинку людей: у житлових масивах, парках, скверах, дитячих, лікарських установах

притягненні до адміністративної відповідальсті посадових та фізічних осіб, які не впроваджують заходи щодо знищення амброзії

Минулі дощі суттєво покращують умови знищення амброзії, насамперед, механічним методом - проривкою з корінням.

Це є найбільш ефективний метод боротьби з карантинним бур’яном, якщо проводити його протягом всього теплого періоду: на невеликих ділянках або великих - зі слабкою ступенню засмічення амброзією, на територіях, де постійно перебуває людина: у житлових масивах, парках, скверах, у дитячих, лікарських закладах.

Знищення амброзії проривкою з корінням на ділянках з поодиноким розповсюдженням карантинного бур’яну, крім цього, допомогає діяти біологічному методу - природному витісненню амброзії степовими травами.

На зазначених ж та інших ділянках доцільно застосовувати фітоценотичний метод - висів сумішів злакових та бобових трав.

Фактично знищення амброзії у населених пунктах проводиться методом скошування, разом з іншими бур’янами. У цей час на землях міста проводиться масове скошування бур’янів, але амброзія при цьому не знищується, а, навпаки, скошуванням пологу звичайних бур’янів, створюються найкращі умови освітленості, вологозабезпеченості, скорішого розвитку та створення бокових пагонів амброзії.

Враховуючи здатність карантинного бур’яну швидко відростати та створювати чисельні бокові пагони після скошувань, рекомендується застосовувати метод скошування в період бутонізації амброзії, коли створюються генеративні органи та мінімальна здатність до відростань та проводити скошування, як можливо, низько.

При застосуванні методу скошування для знищення амброзії з початку літа, його необхідно повторювати до жовтня на тих самих ділянках 5-7 разів.

З метою підвищення ефективності боротьби з амброзією та охоплення всіх засмічених земель міста, пропонуємо розглянути можливість, на окремих ділянках, де нескошені бур’яни не створює небезпечні умови для переміщення людей, транспорту, а у подальшому – пожежну небезпеку та інші негативні наслідки, проводити скошування якомога пізнише, у 2-3-й декадах червня, щоб місцеві бур’яни довше стримували та пригничували розвиток амброзії, створили насіння, яке б при проведенні скошувань осипалось до грунту. Таким чином ми будемо допомогати діяти біологічному методу - природному витісненню амброзії місцевими видами бур’янів.

Безумовно, по центральних алеях, вздовж доріг, тротуарів, неможливо залишати нескошеними бур’яни згідно правил благоустрію населених пунктів.

У цей час на більшості ділянок амброзія непомітна під пологом місцевих нескошених трав, знаходиться у начальних фазах розвитку. По вуліцях, дворах міста амброзія зустрічається окремими рослинами або невеликими вогнищами.

Пом’ятаючи про шкодочинність амброзії, здатньої створювати набагато ядовитого пилку та дес’ятки тисяч насинин на одній рослині, землевласники та землекористувачі, працівники, які пов’язані з благоустріїм, озелененням підприємств, прибіранням дворових територій, повинні виявляти та знищувати з корінням кожну рослину.

Інакше, як би привабливе не виглядали землі міста, де проводиться постійна боротьба з амброзією, з ділянок, де не проводиться своєчасне та якісне знищення амброзії, допускається цвітіння і створення насіння, карантинний бур’ян буде розповсюджуватися на сотні кілометрів усіма можливими шляхами: повітрям, транспортом, птахами, людиною та суттево знижувати єфективність проведеної роботи на всіх землях міста.

Закликаємо підійти до цього питання відповідально, тим більш, що на знищення бур’янів, у тому числі карантинних, витрачаються немалі бюджетні кошти.

Галкіна В., заступник завідувача відділу фітосанітарних процедур ДУ „Донецька обласна фітосанітарна лабораторія”

 

1 1 1 1 1 1 голос
Восточный проект
Добавить комментарий

top5
Среднемесячная зарплата в Краматорске 10055 грн. А сколько получаете вы?

Погода:

28°C
Краматорск

Влажность 44%

Ветер 3 м/с

Давление 765 мм

Курс валют НБУ на 26.06.2019:

RUB 10 RUB 4.1890
EUR 100 EUR 2982.6337
USD 100 USD 2619.1023
© 2019 ВОСТОЧНЫЙ ПРОЕКТ. Все права защищены.
X to top

Войдите через социальные сети или зарегистрируйтесь

Регистрируясь на сайте Вы автоматически соглашаетесь с правилами сайта